Mecitefendi Harnup Keçiboynuzu Özü 700 gr
 
Keçiboynuzu:
 
Baklagiller familyasından; Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz havzasında yetişer. Meyvesi 10-20 cm boyunda, yassı, etli, açılmayan ve koyu renklidir. İçeriğinde yağ, sakkaroz, glikoz, selüloz ve azotlu bileşikler vardır. Çiğ yendiği gibi reçel ve likör de yapılır. 8-10 metre yüksekliğinde, daima yeşil kalan bir ağaç olan keçiboynuzu bitkisi siyah boynuz şeklinde meyvelere sahiptir. Oldukça besleyici ve farklı tadıyla özel bir besin olan keçiboynuzu, harnup olarak da bilinir.
 
 
 

Yetiştirildiği Yerler:

 

Vatanı doğu Akdeniz ülkeleri olup, buradan önce Hindistan, Brezilya, Arjantin, Avusturalya, ABD, doğu ve güney Afrika ülkelerinde yetiştirilmeye başlanmıştır. Türkiye’nin ise Akdeniz ve Eğe bölgesinin sahil şeridinde yabani olarak yetişir.

 

İçeriği:

 

Keçiboynuzunun ortalama %35 i düşük moleküler yapılı karbonhidratlardan oluşur. Gallik asitte vardır. Yine yaklaşık %40 ı yüksek moleküler yapılı nışastadan oluşur. Yağ oranı ise oldukça düşük olup ancak %1 dir.

 

 

NOT: Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği gereği ürünün faydalarının yazılması ilgili kanun tarafından yasaktır. Bu kurallardan dolayı ürünün faydaları hakkında bilgi veremiyoruz.

0 507 311 2828 nolu telden veya İnternetten detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

KULLANIM ŞEKLİ


Yetişkinlerde: 
Sabah - akşam aç karnına 2 yemek kaşığı
Çocuklarda: 
Kahvaltıda 1 yemek kaşığı

Bebeklerde: 
Kahvaltda 1 çay kaşığı

Suladırılarak, tahinle veya yoğurtla beraberde yenilebilir.

 


Sepetinizde ürün bulunmamaktadır