Karadut meyvesi çok güçlü bir antioksidan içer.

Sağlık ve gençlik iksiri olan karadut pekmezi ‘ni düzenli olarak tüketmek sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Karadut Pekmezinin faydaları saymakla bitmez. 

 

Karadut Pekmezi Nasıl Yapılır

Karadut pekmezi nasıl yapılır, Karadut pekmezinin yapılışı aslında oldukça kolaydır. Fakat birçok kişi bu pekmezin yapılışını büyüttükleri için yapamazlar. Aslında karadut pekmezini herkes yapabilir. Sizlerde bu pekmezi yapmak için tarifimi aynı şekilde uygulayın. Karadut pekmezi insan vücudunda çok büyük faydalar sağlamaktadır. Öyle ki kişilerde kanın temizlenmesinden damarların yumuşayarak kişide olumlu durumlara neden olduğunu biliyor muydunuz? 

 

Özellikle çocuklarda bu pekmez, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak birçok hastalıktan korumaktadır. Bu nedenle sizlerde karadutun en bol olduğu mevsim temmuz ve eylül aylarında bu pekmezi yaparak ister kış aylarında tüketmek için ister hemen tüketmek için dolabınızda bulundurabilirsiniz. Unutmayın ki karadut pekmezinin yapılışı oldukça kolaydır.

 

Bu pekmezin yapılırken çıkardığı tek zorluk suyunun lekesinin bir daha çıkmamasıdır. Karadut pekmezi yapılırken bir aşamasında sıkılması gerekmektedir. İşte bu aşamada herhangi bir yere sıçrayarak karadut suyu bir daha çıkarılamaz.

 

Bu nedenle karadut pekmezini yapmak için uygun bir ortam belirlemelisiniz. Bu durumun yanı sıra belirtmek isterim ki karadut pekmezini yapmak için yaklaşık bir hafta kadar bir süre gerekmektedir. Çünkü bu pekmez en doğal şekilde güneş karşısında olacaktır. Bazı durumlarda bu süre iki haftaya kadar çıkmaktadır. 


 

Malzemeler:

  • İki kilo karadut
  • Bir miktar su,

Yapılışı

 

Adım 1: Öncelikle karadutların tümünü temiz bir şekilde yıkayın. Yıkama işlemi sırasında dutlara zarar verememeye çalışırsanız dutların suyu gitmemiş olacaktır. Temiz bir şekilde yıkadığınız dutların suyunu tamamen süzün ve saplarından ayırın. Bu işlemi çok iyi yapmanız gerekmektedir. Aksi durumlarda birçok problem ile karşılaşabilirsiniz.

 

Adım 2: Daha sonra karadutların tümünü bir tencereye koyun ve tahta kaşık kullanarak uzun süreler boyunda kaynatın. Bu işlemi yaklaşık olarak bir saat kadar tekrarlayın. Kaynatma işlemi sonrasında bu dutları süzmek amacı ile süzgeçlerin içine koyulur ve suyu bir kap içerisinde süzülür. Bu işlem sırasında sizler başka işlerinizle uğraşabilirsiniz. Çünkü işlem kendiliğinden yavaş yavaş olacaktır. Tam olarak süzülen karadutları son olarak sizlerde iyice ezerek suyunu elde edin ve elinizde kalan posasını ayırın. Bu posalar işe yaramayacaktır.

 

Adım 3: Artık karadut suyunu elde ettik. Bu işlemde bu suyu doğal yollar ile pişirerek pekmez haline getireceğiz. Bunun için çok geniş bir kaba ihtiyacınız vardır. Bunun için orta boy fırın tepsinizi kullanın. Elde ettiğiniz bu suyu sürekli güneş gören bir yere tepsiye ekleyerek koyun. Yaklaşık beş gün içerisinde bu pekmez pişecektir ve koyulaşacaktır. Pekmezin dış etkenlerden korunması amacı ile üzerini tülbent ile kapatabilirsiniz. Tülbenti gererseniz pekmeze girmeyecektir.

 

 

Adım 4: Bir hafta güneşte koyulaşan karadut pekmezini su ile temas ettirmeden cam kavanozlara koyarak saklayın. Böylece sizlerde karadut pekmezi nasıl yapılır? sorusunun cevabını almış oldunuz. 


Sepetinizde ürün bulunmamaktadır