Kuşburnu (Rosa Canina)
(YABANİ GÜL)

Kuşburnu gül meyvesi olarak bilinir. Bitki 3 metreye kadar uzayabilir ve çok güzel kokulu beyaz çiçekler açar. Çiçek açtıktan sonra yapraklarını döker ve güle benzer kuşburnu meyvesi ortaya çıkar. Avrupa, Kuzey Afrika ve Asya’nın ılıman iklimlerinde doğal olarak yetişen bitkinin sağlığa yararlı meyveleri sonbahar aylarında toplanır.

Kuşburnu Çayı Nasıl Hazırlanır?

 

Kuşburnu farklı şekillerde kullanılabilir ancak en çok tüketilen tarzı çay şeklindedir. İyi bir kuşburnu çayı hazırlamak için yarım litre kaynamış su içine 2 yemek kaşığı kurutulmuş ve ezilmiş kuşburnu atmanız yeterli olacaktır. Ateşin üzerinden alıp 2-3 dakika kaynatıp 5-7 dakika demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz. Kırmızı renk vermek ve ekşi bir tat yapmak için mutlaka hibisküs bitkisi atın. Hem tat hem renk verecektir. Farklı tatlar elde etmek için 1 çay kaşığı kuru nane ya da ebegümeci ekleyebilirsiniz.

 

Kuşburnunun Tarihi

 

Binlerce yıldan beri sağlık alanında kullanılan kuşburnu ortaçağlarda parfüm üretiminde kullanılmış. Özellikle Avrupa’da oldukça popüler olan bitki kıtaya 1800’lü yıllarda Çin’den getirilmiş. 2. Dünya Savaşı sırasında Büyük Britanya C vitamini yönünden zengin meyvelerin sıkıntısını çekerken çocukların sağlığını korumak ve hastalıklara karşı dirençlerini arttırmak için doğadan tonlarca kuşburnu toplanmış ve şurup hazırlanmış.

 

 
 

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır