Dereotu Tohumu (Tarhana Otu Tohumu)

 

        Dereotu tohumu, Dereotu ekimi genellikle ilkbaharda ekilir. Dereotunu güneş alan yerde

ekmek gerekir çünkü güneş ışığını seven bir bitki türüdür. dereotu iki ay gibi sürede yetişir

ve olur. Dereotu maydanozgiller den  oluşan yeşil bitki türüdür.

       Dere otunun genellikle salatası, cacığı, yemeği olarak tüketilir. Dereotu her türlü yemeklere koyularak zenginleştirilir. Dereotu mineral ve vitamin deposudur maydanoz gibidir. Dereotu Rusya'nın güneyinde, Akdeniz'in bölgesinde ve batı Afrika'da doğal olarak yetişen bir bitki türüdür.

 

        Dereotu, yaydığı kokudan ötürü yararlı böcekleri çeken, zararlı böcekleri ise uzaklaştıran bir bitkidir. Bu nedenle, yemeseniz dahi diğer bitkilerinizi korumak için bahçenize dereotu ekebilirsiniz.

 

DEREOTUNUN EKİLMESİ

Dereotu ilkbaharda ekilir. Gölgede kalmayan, sürekli gün ışığı alan bir yer seçin.

Bahçenizin toprağını çapalayın. Bir miktar yanmış çiftlik gübresi atın.

Ardından ekeceğiniz yere dereotu tohumlarını serpiştirin. Elinizle toprağın üzerine hafifçe vurun ki tohumlar toprağın altında kalsın. Hemen sulayın. Ekilen tohumlar genelde 20 gün sonra çimlenir.

Fakat dereotu, çimlenme oranı düşük bir bitkidir. Yani her attığınız tohum çimlenmez. Bu nedenle, ekim aşamasında fazla sayıda tohum atmanız yerinde olur.

Dereotu müdahaleyi sevmeyen bir bitkidir. Çapalamaya gerek yoktur. Kendi kendine daha iyi büyür. Ama düzenli sulama yapmaya özen gösterin.

2 AYDA YETİŞİR

Dereotu 2 ay içinde hasat olgunluğuna erişir. Yapraklarını keserek toplayabilirsiniz. Ancak buzdolabında uzun süre dayanmaz. İhtiyacınız kadar toplayın.

Fotoğrafta da gördüğünüz gibi, yaz aylarında dereotu bitkisinin tepesinde çiçeklenme olur. Yaz sonuna doğru da tohumları oluşur.

Tohumları ekmek dışında kurutarak çay şeklinde içebilir veya yemeklere katabilirsiniz.

Dereotunu bahçenizde havucun yanında yetiştirmekten kaçının. Fasulye, salatalık, turp ve mısırı ise dereotuyla yan yana rahatlıkla ekebilirsiniz.


Sepetinizde ürün bulunmamaktadır