GOJİ BERRY 

 

 

                         

GOJİ BERRY----KURT ÜZÜMÜ

Dünya'da Goji berry ya da wolf berry diye bilinen ancak ülkemizde pek bilinmeyen Kurt Üzümü "Süper Meyve" tanımını gerçekten hak ediyor. Goji Berry çok önemli bir meyve. Orijini Asya olan ve çoğunlukla Tibet ve Moğolistan’da dünyanın en yüksek dağları olan Himalayalar'da yetişiyor. Goji Berry, dünyadaki besin değeri en yüksek olan meyvelerden biri. Çok kuvvetli bir antioksidan olan bu meyve Çin’de tıp alanında 2000 yıldır kullanılıyor. Goji küçük yumuşak meyveleri olan 1,700 yıl boyunca Tibet'te üretilen çalı formunda bir bitkidir. Goji, inanılmaz şekilde sulu ve tatlıdır, tadı yabanmersini ve kirazın arasındadır. Parlak kırmızı meyveleri lezzetlidir. Yapraklarından, mükemmel çay yapılır. Ayrıca yapraklar ve saplarından yağ yapılır. Kurutulan Goji, bir kuru üzüm olarak ta aynı önemde bir besindir.

  

 

Kurt Üzümü İçeriği:

Bir protein deposudur. 19 ayrı aminoasit,

% 13 protein,

yüksek değerde betakaroten,

21 iz minerali, çinko, demir,

fosfor, B-complex,

%8 E vitamini,

Zeaxanthin,

Germanyum,

carotenoids,

Beta Sitosterol,

Cyperone,

Solavetivone,

Physalin,

Betaine ve çok yüksek oranda C vitamini içerir. 

100 gr kurutulmuş goji berry içeriği:

·    Kalsiyum: 112 mg

·    Potasyum: 1,132 mg

·    Demir: 9 mg

·    Çinko: 2 mg

·    Selenyum 50 mikrogram

·    Riboflavin ( Vitamin B2) : 1,3 mg

·    Vitamin C: Tam yelpazede 148 mg, en dar spektrumda 29 mg

·    Beta-keroten: 7 mg

·    Zeaksatin: 25mg ve 200 mg arası değişmektedir

·    Poliskarin: Öz ağırlığının % 31'i kadar yani 100 gr da 31 gr.

 

 

Kurt Üzümü Kullanımı - Goji Berry Nasıl Kullanılır :

Tadı kiraz ve yabanmersinine benzemektedir. Çin’de pirinç yemekleri,çorbalar ve çay yapımında kullanılmaktadır. Çin’in bazı bölgelerinde taze olarak da tüketilir. Goji Berry’ler genellikle kurutularak ya da goji berry suyu olarak ihraç edilir. 

Son yıllarda Goji suyu da Avrupa ve Amerika’da yaygın olarak tüketilmeye başlanmıştır.Goji suyu genellikle 1 litrelik şişelerde satılır ve goji suyunun da sağlık üzerindeki etkisinin goji meyvesiyle aynı olduğu bilinmektedir. 

Türkiye'de taze meyvesini ve suyunu bulmak pek mümkün değildir. Kurutulmuş goji berry meyvelerini günde bir avuç taze olarak tüketebilirsiniz.

 

 


   

 

 


Sepetinizde ürün bulunmamaktadır