son yılların en fazla tercih edilen ek besinlerinden birinin saf arı sütü  olduğunu belirterek, "Arı sütü çocukluktan yaşlılığa kadar faydalanılabilen bir  besindir. İçerisinde pek çok bileşimi bulunduran arı sütü arılar için de çok  değerli bir maddedir" dedi.                

 

Aksu Vital açıklamasına göre, Uzman Senem Dinç, son dönemde tercih  edilen ek besinlerden olan arı sütünün kullanımı, faydaları ve içeriğine ilişkin  bilgilerini paylaştı.                

Dinç, arı sütünün 5 ile 15 günlük işçi arıların yutak üstü bezlerinden  salgıladıkları bir madde olduğunu belirterek, arı sütünün jel kıvamında, akışkan,  suda çözünebilir, kremsi ya da beyaz renkte, ekşi ve kokusu keskin olduğunu  kaydetti.                

Söz konusu besin maddesine süt denilmesinin sebebinin, renk benzerliği  olduğunu aktaran Dinç, bunun yanında kraliçe arının besin kaynağı olmasını da  nedenler arasında gösterdi.                

Dinç, işçi arıların sadece larva dönemlerinde 6 gün arı sütüyle  beslenirken, kraliçe arıların sürekli olarak arı sütüyle beslendiği bilgisini  vererek, şunları aktardı:                

"TÜBİTAK tarafından da tespit edildiğine göre kraliçe arıların kendi  ağırlıklarınca yumurtlamalarının sebebi beslenme kaynakları olan arı sütüdür. Arı  sütü bünyesinde, A, C, D ve E vitaminlerini, B vitamin komplex, pekçok amino  asidi, fosfor, selenyum, çinko, manganez, magnezyum gibi birçok önemli minerali,  çeşitli hormon ve enzimleri aynı anda bulundurmaktadır. Buna rağmen bilim  adamları tarafından arı sütünün yüzde 3'lük kısmı hala bulunamamıştır. Bu komplex  yapısıyla arı sütü, bağışıklıktan gelişime, kısırlıktan antioksidan etkiye,  şekerden unutkanlığa kadar pek çok problemde destek olarak kullanılmaktadır. Arı  sütü eskiden sadece çocuklar için kullanılırken bugün 7'den 70'e herkesin  kullandığı bir besin haline gelmiştir. Arı sütü üzerinde birçok bilimsel  araştırma yapılmaktadır. Yumurtalık ve sperm kalitesini arttırmak için en  birincil besin kaynaklarından biri olan arı sütü günlük vücut enerjisi için de  önemlidir. Aynı zamanda içerdiği antioksidan bileşimlerle vücuttaki serbest  radikalleri bloke etmeye yardımcı olabilir. Genetik olarak kanser riski  taşıyanlar için doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir."                        

- "Arı sütü kullanırken dikkat edilmeli"                        

Dinç, arı sütü kullanırken dikkat edilmesi gerektiğini de  vurgulayarak, çocuklar ve kalp ritim bozukluğu olanlar için uzmanından destek  alınarak kullanım oranının belirlenmesi gerektiğini işaret etti.                

Aşırı dozda ya da yanlış kullanılan arı sütünün alerjiye sebep  olabileceği gibi zehirleyebileceğine de dikkati çeken Dinç, arı ürünlerine  alerjisi olanların kesinlikle kullanmaması gerektiğini dile getirdi.                

Dinç, arı sütünün piyasada saf jel kıvamında bulunduğu gibi macun ya  da tablet formatında da tüketiciye sunulduğunu kaydederek, saf olan arı sütünü  yetişkinlerin günde 2 gram kullanmasını, çocuklar için ise bu kullanımın yaş  aralığına göre değiştiğini ifade etti.               

  Bir yaşın altındaki çocuklarda kesinlikle kullanılmaması gerektiğine  de değinen Dinç, "Macun formundaki arı sütleri ise çoğunlukla polen ve bal ile  karışım halinde bulunmaktadır. Bazı çeşitlerde bu karışıma propolis de  eklenmiştir. Bu preparatları kullanırken güvenilir olmasına ve kullanım dozajına  dikkat etmek gerekmektedir. Zira pahalı olan arı ürünlerinde, pekçok oynama  yapılmakta ve ucuz ya da  sağlıksız ürünler piyasaya sürülmektedir" ifadelerini  kullandı.